W dniu 23 stycznia 2016 roku weszła w życie znowelizowana ustawa o systemie oświaty, która wprowadziła wiele istotnych zmian.

1. Od roku szkolnego 2016/2017 obowiązkiem szkolnym będą objęte dzieci od 7 roku życia. 1 września 2016 roku do klasy pierwszej szkoły podstawowej obowiązkowo pójdą dzieci urodzone w 2009r. po odbyciu w roku szkolnym 2015/16 rocznego przygotowania przedszkolnego. Naukę w klasie pierwszej będą mogły także rozpocząć dzieci urodzone w 2010r., uczęszczające obecnie do oddziałów przedszkolnych w szkole lub przedszkolu.

2. Rodzice dzieci, które poszły do szkoły jako sześciolatki i natrafiły na problemy adaptacyjne i trudności w szkole, będą mieli prawo skorzystać z przepisów przejściowych:

- dzieci urodzone w 2009 r., które są już w klasie I szkoły podstawowej, będą mogły na wniosek rodziców kontynuować naukę w klasie I w roku szkolnym 2016/17. Pisemny wniosek rodzic musi złożyć do dyrektora szkoły do 16 marca 2016 r.

Dziecko nie będzie podlegało klasyfikacji rocznej, a tym samym promowaniu (nie otrzyma świadectwa szkolnego).

- dzieci urodzone w I połowie 2008 r., które w roku szkolnym 2015/2016 chodzą do klasy II, na wniosek rodziców, złożony do 31 marca 2016 r. do dyrektora szkoły, będą mogły kontynuować naukę w klasie II. Takie dziecko nie będzie klasyfikowane i promowane do klasy III i nie otrzyma świadectwa.

Tak więc od września 2016 r.

1. Do klasy pierwszej szkoły podstawowej będą uczęszczały dzieci:

- obowiązkowo urodzone w 2009 r.

- dobrowolnie dzieci z rocznika 2009, uczęszczające obecnie do klasy I, których rodzice zdecydują się na pozostawienie dziecka na kolejny rok w klasie I

- dobrowolnie dzieci 6-letnie, urodzone w 2010 r.

2.  Do oddziałów przedszkolnych przy szkole będą uczęszczały:

- obowiązkowo dzieci urodzone w 2010 r., których rodzice nie zdecydują się na dobrowolne posłanie dziecka do klasy I

- dzieci pięcioletnie, urodzone w 2011 r.

24 Kwietnia 2024
Światowy Dzień Ziemi