Minęła kolejna edycja projektu „Bliżej Teatru Wielkiego”. Czas na podsumowanie trzech lat. Młodzież wyjeżdżała 4 razy w każdym roku szkolnym, toteż od września 2015r. do wiosny 2018 uczniowie obejrzeli 12 przedstawień. Były to: ”Dziadek do orzechów”, „May Fair Lady”, „Tosca”, „Czarodziejski flet”, „Straszny dwór”, „Halka”, „Don Kichot”, „Lamaila”, „Spartakus”, „Noc w Wenecji”, „Zemsta nietoperza”, „Carmen”. W tym poznali 4 widowiska baletowe, 5 oper i 3 operetki. Wyjątkowe tytuły łączą się z wybitnymi nazwiskami kompozytorów, np. W. A. Mozart, S. Moniuszko, J. Strauss. Najwięcej osób pojechało na narodową operę „Straszny dwór”, wyjazd tuż po Święcie Niepodległości powiększył atmosferę patriotyzmu.

Listy nazwisk- miłośników sztuki wysokiej były różne. Trzeba zaznaczyć, że przynajmniej raz odwiedziło Teatr Wielki w Łodzi 65 osób. Wśród nich znaleźli się najwierniejsi: Motylska Natalia (12 razy), Sobczak Maria (12), Szczepanek Dagmara (12), Gąsiorowska Wiktoria (11), Szczepańska Alicja (11).

Wyjazdy te pomogły młodzieży obudzić smak sztuki wysokiej. Wyjątkowe doznania wzrokowe i słuchowe dostarczyły im niezapomnianych przeżyć. Są teraz wymagającymi widzami, obytymi w dostojnym miejscu. Uzupełnieniem cyklu stał się tegoroczny wyjazd dzieci młodszych – klasa IVa wraz z rodzicami na balet „Kopciuszek”. To próba wdrożenia kolejnego pokolenia do odwiedzania Teatru Wielkiego w Łodzi.

Dziękuję wszystkim, którzy chętnie uczestniczyli w tym projekcie!

Danuta Klemczak

Dzisiaj jest: Czwartek