W październiku br. wyjątkowo duża grupa 80 uczniów naszej szkoły z klas czwartych i piątych uczestniczyła w wycieczce do Gniezna i Biskupina.

W Gnieźnie - pierwszej stolicy Polski zwiedzaliśmy archikatedrę gnieźnieńską, główną świątynię metropolii gnieźnieńskiej, nazywaną matką kościołów polskich. To miejsce pochówku świętego Wojciecha, głównego patrona Polski, miejsce pochówku kilku prymasów Polski, w tym Ignacego Krasickiego oraz miejsce pięciu koronacji królewskich. Obecnie jest  siedzibą prymasów Polski.

Największe wrażenie na naszych uczniach wywarła konfesja św. Wojciecha oraz Drzwi Gnieźnieńskie, najcenniejszy zabytek sztuki romańskiej w Polsce pochodzący najprawdopodobniej z XII wieku. Jest na nich przedstawione życie św. Wojciecha.

Dzięki wizycie w Biskupinie nasi uczniowie mieli możliwość przekonać się, jak wyglądało życie na tych terenach w VIII w. p.n.e. Podczas spotkania z mieszkańcami jednej z biskupińskich chat dopytywali o codzienne życie, oglądali ówczesne narzędzia oraz kosztowali podpłomyki.

To była udana wycieczka - poznaliśmy wiele wydarzeń, miejsc i postaci z naszej historii.

Dzisiaj jest: Czwartek
18 Kwietnia 2024