Ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi zostało zrealizowane zadanie z dziedziny edukacji ekologicznej  ,,Warsztaty dla Szkół na terenie gminy Buczek" pod nazwą  "Sposoby ochrony przyrody poprzez oszczędzanie energii i wody oraz formy i cele ochrony przyrody" . W ramach zadania zostały przeprowadzone w każdej Szkole na terenie Gminy tj. Szkole Podstawowej w Czestkowie, Szkole Podstawowej w Malenii, Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Buczku warsztaty szkoleniowo-praktyczne pn Sposoby ochrony przyrody poprzez oszczędzania energii, i wody oraz formy i cele ochrony przyrody mające na celu przekazanie uczniom wiedzy w tym zakresie.

Po warsztatach w każdej ze szkół  w poszczególnych grupach wiekowych   zostały  przeprowadzone konkursy:
1)Konkurs na prezentację multimedialną pn "Jak skutecznie oszczędzać wodę i energię"
2) Konkurs plastyczny pn"Formy ochrony przyrody"
3) Konkurs z wiedzy ekologicznej pn"Turniej młodego ekologa".
Konkursy  nagradzone  były nagrodami  głównymi dla pierwszych 3 miejsc i nagrodami pocieszenia dla wszystkich uczestników.
Podsumowaniem zadania była wycieczka do Świętokrzyskiego Parku Narodowego (Szkoła Podstawowa w Malenii i Czestkowie) oraz Wolińskiego Parku Narodowego (Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Buczku) .
Cel zadania miał wiele aspektów ekologicznych tj.
-podniesienie  świadomości w zakresie ochrony przyrody poprzez oszczędzanie energii i wody;
-przekazanie wiedzy na temat form i celów ochrony przyrody podczas warsztatów szkoleniowych przeprowadzonych w każdej ze szkół;
-podniesienie świadomości młodego społeczeństwa o racjonalnym i odpowiedzialnym korzystaniu z wszystkich dóbr środowiska i przyrody,
-pokazanie i promowanie kultury ekologicznej,
-zrozumienie podstawowych pojęć ekologicznych
-poznanie sposobów ochrony przyrody poprzez oszczędzanie energii i wody,
-poznanie pomników przyrody na terenie gminy,
-kształtowanie postawy indywidualnego zaangażowania w działania na rzecz ochrony środowiska,
-zrozumienie konieczności oszczędzania wody i energii,
-zmiana świadomości mieszkańców naszego terenu w zakresie oszczędzania wody i energii.

19 Kwietnia 2024
Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Cieszyrad,