Kolejny raz chwilę uwagi poświęciliśmy Międzynarodowemu Dniu Tolerancji, który już na stałe wpisał się w  kalendarz szkolnych wydarzeń, a przypada na 16 listopada.  Mieliśmy okazję wysłuchać tekstów wierszy, piosenek, obejrzeć inscenizację, prezentację, materiały filmowe, które tolerancję definiowały jako szanowanie drugiego człowieka, akceptowanie innej osoby bez względu na jego wygląd, niepełnosprawność, wiek, wyznanie czy też kolor skóry i narodowość. We współczesnych czasach i w obliczu aktualnych wydarzeń była to bardzo ważna lekcja o byciu człowiekiem i refleksja nad swoją postawą wobec innych. 18 listopada 2021r. w naszej szkole każdy mógł wypowiedzieć się w tym temacie. Cieszy fakt, że chętnych nie brakowało.

Spotkanie rozpoczęli pięknym śpiewem i mądrym tekstem- piosenką ,,Tolerancja” uczniowie kl. IIa  przygotowani przez p. Mirosławę Stawską i p. Olgę Kubik. Na pytanie  ,,Co to znaczy toleranacja?”, recytując wiersz, odpowiedziała uczennica kl II a  Weronika Ozimek.  Kinga Mizera i Letycja Widerkiewicz wspomniały ponadczasowe słowa Czesława Niemena ,,Dziwny jest ten świat”, które niestety są wciąż aktualne i trafnie opisują współczesność. Kinga Mizera  wspólnie z Zofią Sobczak przy akompaniamencie Hanny Gawlik zaśpiewały o wszechobecnym hejcie. Główne role tego dnia odegrało rodzeństwo Pola Filarczyk z kl. VIIb i Aleksnder Filarczyk  z kl. Va przedstawiając inscenizację pt.,,Urodziny Olka”. Rolę gości urodzinowych odegrały wyżej wymienione uczennice a także z kl. VIIa: Aleksandra Koszyk, Zofia Kuźniak, Julia Izydorczyk, z kl. VIIb: Bartłomiej Czech, Tomasz Drećka, Maja Latas, Kinga Szadkowska. Spotkanie zakończyło się układem tanecznym do utworu  M. Jacksona ,,Black or White”, wykonanym przez Polę Filarczyk, Maję Latas i maluchy z klas I. Występ dzieci w kolorowych strojach z różnych stron świata był barwnym zakończeniem Dnia Tolerancji w naszej szkole. Tę część przygotowały: p. Sylwia Gosławska, P. Aleksandra Grzelak, p. Marta Pawłowska, p. Marta Bara  z SU. W swoim imieniu i całej społeczności szkolnej szczególnie dziękuję wszystkim uczniom, którzy pokazali się z pięknej strony, zaangażowanym nauczycielom i p.  Łukaszowi Maciejewskiemu, który zapewnił oprawę techniczną.

Ewa Niciak, pedagog szkolny

19 Kwietnia 2024