Czworo uczniów Gimnazjum Publicznego w Buczku, a mianowicie Natalia Pyrek i Dawid Jaszczak z klasy IIa oraz Julia Szczepaniak i Wiktor Świątkowski z klasy IIb wraz z nauczycielem chemii Januszem Zawiszą uczestniczyli w warsztatach chemicznych, które odbyły się na Wydziale Chemicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Projekt odbywał się w dniach 05 – 08 grudnia 2013 roku, brało w nim udział 32 gimnazja, po 8 szkół w jednym terminie. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w trzech turach zajęć laboratoryjnych, z chemii nieorganicznej, organicznej i analitycznej. Pracowali w dwuosobowych grupach przeprowadzając doświadczenia według załączonych na kartach pracy instrukcji. Następnie zapisywali obserwacje, wyciągali wnioski, zapisywali przeprowadzone reakcje za pomocą wzorów sumarycznych oraz jonowo.

Oprócz zajęć laboratoryjnych młodzież uczestniczyła w zajęciach psychologicznych, dwukrotnie spotkaliśmy się z laureatami Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej, którzy opowiadali o swojej przygodzie z chemii ilustrując słowa zdjęciami z finału Olimpiady w Ankarze, Moskwie i Waszyngtonie.  Młodzież była zachęcana do spróbowania swoich sił w następnych  edycjach Olimpiady. Grupa miała również czas na zwiedzanie miasta pod opieką nauczyciela. Podziwialiśmy panoramę Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki, z interaktywnej wystawy na tymże tarasie poznaliśmy negatywne skutki działalności człowieka na naszą planetę, głównie skutki ocieplenia klimatu, zwiedziliśmy Muzeum Techniki i..

Całość pobytu finansowana była przez organizatora czyli Polskie Towarzystwo Chemiczne ze wsparciem Ministerstwa Edukacji Narodowej, natomiast transport kolejowy i miejski oraz bilety wstępu pokryła Rada Rodziców Gimnazjum Publicznego w Buczku. Transport busem do Pabianic zapewnił nam Wójt Gminy Buczek.

29 Marca 2024
Cyryl, Czcirad, Eustachy, Eustachiusz,