Okres zakupów gwiazdkowych już w pełni. Z roku na rok coraz częstszym prezentem dla dzieci staje się sprzęt elektroniczny. W związku z tym, wraz z instytutem badawczym NASK oraz Fundacją Dzieci Niczyje, poprzez akcję „Zakup kontrolow@ny”, przypominamy rodzicom i opiekunom, na co należy zwracać uwagę wyposażając dzieci w nowe technologie.

Wybierając prezenty dla dzieci rodzice coraz częściej decydują się na zakup sprzętu elektronicznego. Laptopy, konsole do gier czy smartfony są nie tylko bardzo atrakcyjne dla młodych ludzi, ale również (odpowiednio wykorzystywane) pozwalają poszerzyć horyzonty i swoją wiedzę. Dzięki temu stają się ciekawym i przydatnym narzędziem w nauce.

Należy jednak pamiętać, że niewłaściwie wykorzystywana technologia może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka i jego właściwego rozwoju. Aby nasza pociecha była bezpieczna korzystając z urządzeń mobilnych, musi umiejętnie się nimi posługiwać oraz mieć świadomość zagrożeń, jakie mogą je spotkać online. Wiedzę o tym musimy mieć również my, rodzice.

O faktach tych przypominać ma akcja „Zakup kontrolow@ny” Polskiego Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), kampania która odbywa się pod patronatem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Europejskiego Centrum Konsumenckiego oraz przy wsparciu partnera strategicznego - eCommerce Polska.

W ramach tej inicjatywy eksperci z PCPSI, z zespołu CERT Polska działającego w instytucie badawczym NASK oraz z Europejskiego Centrum Konsumenckiego przygotowali materiały informacyjne z radami dla dorosłych - poradnik „Zakup kontrolow@ny”.

Przekaz akcji dotyczy w szczególności takich kwestii, jak zabezpieczenie dziecięcego sprzętu elektronicznego przed złośliwym oprogramowaniem, bezpieczne ściąganie aplikacji, dostosowanie gier do wieku użytkownika lub stosowanie narzędzi kontroli rodzicielskiej (w przypadku młodszych internautów). W poradniku przygotowanym na potrzeby inicjatywy można znaleźć m.in. wskazówki dotyczące niezbędnych aktualizacji komputera czy wiedzę na temat coraz częściej spotykanej integracji konsoli z serwisami online (za jej pośrednictwem można wtedy udostępniać dane oraz uzyskać kontakt z treściami nie zawsze właściwymi dla wieku użytkownika). We wstępie poradnika zamieszczone zostały również statystyki dotyczące korzystania przez dzieci z nowych technologii oraz wykaz najczęstszych i najpoważniejszych problemów, z jakimi mogą spotkać się młodzi ludzie w Internecie.

Poradnik „Zakup kontrolow@ny” wraz z towarzyszącymi mu przekazami kampanijnymi (reklama prasowa, banner internetowy) znaleźć można na stronie akcji www.saferinternet.pl/zakupkontrolowany.

Dzisiaj jest: Czwartek
18 Kwietnia 2024