Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Buczku uczestniczy w programie organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej „Szkoła z Klasą 2.0”

Szkoła z Klasą to ogólnopolska akcja edukacyjna prowadzona od 2002 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazetę Wyborczą”. W kampanii wzięło już udział ponad osiem tysięcy szkół, ponad 100 tysięcy nauczycieli i ponad milion uczniów. Od początku trwania akcji wspólnie z nauczycielami, dyrektorami i ekspertami staramy się promować i współtworzyć szkołę, która przygotowuje do życia w nowoczesnym świecie i wychowuje młodych ludzi na aktywnych obywateli, którzy chcą i potrafią stale się uczyć i podejmować nowe wyzwania.

Od września 2010 roku w ramach kolejnej odsłony akcji, Szkoły z Klasą 2.0, skupiamy się na mądrym wprowadzaniu i wykorzystywaniu nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w codziennej pracy szkolnej.

Szkoła z Klasą 2.0 jest skierowana jest do nauczycieli i dyrektorów wszystkich poziomów edukacyjnych z całej Polski. Upowszechnia wśród uczniów wiedzę i postawy potrzebne we współczesnym świecie, pomaga rozwijać umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, stosować nowe technologie do uczenia się a nie tylko rozrywki, odpowiedzialnie korzystać ze źródeł, stosować szkolną wiedzę w praktyce, bezpiecznie korzystać z internetu.

W szkole aktywnie bierze udział dyrektor, nauczyciele (minimum troje z każdej szkoły) i uczniowie. Taka „mocna grupa” jest kluczowa dla powodzenia programu, nadaje mu impet i ma szansą wpłynąć na to, co dzieje się w szkole. Nauczyciele i dyrektorzy mogą na co dzień wspierać się i wymieniać doświadczeniami i pomysłami, by na bieżąco wykorzystywać je w pracy z uczniami.

  • Zadaniem Dyrektora jest wybranie (po konsultacji z Zespołem 2.0) i wprowadzenie dwóch zmian sposobu pracy szkoły z wykorzystaniem TIK (do wyboru z listy) w ciągu roku szkolnego.
  • W pierwszym semestrze nowe szkoły wprowadzają Kodeksy 2.0 (dobre praktyki korzystania z nowych technologii, wypracowywane w toku debat i dyskusji przez całą szkolną społeczność). W każdej szkole biorącej udział w programie po raz pierwszy, odbędzie się debata szkolna, dotycząca korzystania z nowych mediów w nauczaniu, uczeniu się i życiu szkoły oraz uczeniu innych (np. rodziców i starszych mieszkańców miejscowości). Debata szkolna poprzedzona będzie debatami klasowymi, prowadzonymi przez każdego nauczyciela.
  • Każdy zarejestrowany nauczyciel przeprowadza z uczniami zadanie TIK (sposób na przetestowanie i wprowadzenie w życie zasad Kodeksu na lekcji i w domu). Forma i treść zadania zależy od stażu szkoły w programie. Duży nacisk kładziemy na wymianę dobrych praktyk, materiałów edukacyjnych i doświadczeń pomiędzy szkołami.
  • Drugi semestr poświęcony jest realizacji projektów edukacyjnych. To metoda nauczania, która kształci samodzielność, kreatywność i zespołową pracę uczniów.
    • Na zakończenie programu odbywają się Szkolne Festiwale 2.0 (święto nowoczesnej edukacji: podsumowanie całorocznej pracy oraz osiągnięć uczniów i nauczycieli). Najciekawsze projekty uczniowskie prezentowane są na Ogólnopolskim Festiwalu Projektów w Warszawie.

Każda edycja programu trwa przez cały rok szkolny – od września do czerwca.

Program prowadzony jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazetę Wyborczą” przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Agora.

Wirtualne pracownie językowe wspierają: Goethe Institut, British Council a pracownię filmową - Polski Instytut Sztuki Filmowej. W organizacji ogólnopolskiego Festiwalu 2.0 wspiera nas także Centrum Nauki Kopernik.

Program Szkoła z Klasą 2.0 realizuje idee zawarte w Podstawie Programowej Kształcenia Ogólnego i objęty jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

W naszej szkole w programie biorą udział 2 zespoły. Pierwszy zespół reprezentuje Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej. Dyrektor: Renata Nowicka, koordynator: Małgorzata Lipińska, nauczyciele zarejestrowani: Anna Załęcka, Agata Pinar oraz Małgorzata Lipińska.

Drugi zespół reprezentuje Gimnazjum Publiczne. Dyrektor: Renata Nowicka, koordynator: Daniela Szafrańska, nauczyciele zarejestrowani: Janusz Zawisza, Agata Pinar, Joanna Klęk oraz Marta Drobniewska.

W ZSPiGP w Buczku powstały również blogi nauczycielskie oraz uczniowskie.

  1. Blog nauczycielski Małgorzaty Lipińskiej http://blogiceo.nq.pl/kliknatik/
  2. Blog nauczycielski Anny Załęckiej http://blogiceo.nq.pl/annazalecka/
  3. Blog uczniowski klasy V SP http://blogiceo.nq.pl/kliknatikbloggers/
  4. Blog uczniowski, prowadzi Rafał Jutrznia http://blogiceo.nq.pl/joshey/

 



Aktualności


Dzisiaj jest: Sobota
20 Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą
Agnieszka, Amalia, Czesław, Czech,
Czechasz, Czechoń, Florencjusz,
Florenty, Nawoj, Sulpicjusz, Szymon,
Teodor

Do końca roku zostało 256 dni.
Zodiak: Baran

Zapytania ofertowe

Losy absolwentów

Do pobrania

Nasze zdjęcia

Content