Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Józef Piłsudski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W styczniu br. minęło 150 lat od wybuchu Powstania Styczniowego – jednego z najważniejszych narodowych wystąpień na rzecz niepodległości Polski, aktu odrzucenia rosyjskiego jarzma, wyrazu odrodzenia narodu i woli odzyskania niepodległości.

3 sierpnia 2012 r. Senat RP uchwalił, że rok 2013 będzie Rokiem Powstania Styczniowego, natomiast 4 stycznia 2013 r. Sejm RP podjął uchwałę dotyczącą Powstania Styczniowego i apelującą o godne uczczenie 150. rocznicy jego wybuchu.

W związku z rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego nauczycielki języka polskiego Danuta Klemczak i Jadwiga Sobczak zaproponowały uczniom gimnazjum warsztaty patriotyczno – obywatelskie mające na celu przybliżenie wydarzeń związanych z powstaniem i walką o niepodległość na terenie całego kraju i w „naszej Małej Ojczyźnie”. Uczniowie przygotowywali referaty na temat przyczyn i skutków powstania, jego przebiegu, przywódców. Na podstawie lektury fragmentów Syzyfowych prac Stefana Żeromskiego i Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej przekonali się, jak Powstanie Styczniowe zostało ukazane w literaturze II połowy XIX wieku.

9 października br. grupa 44 gimnazjalistów z klas trzecich wraz z nauczycielkami języka polskiego odwiedziła miejsca pamięci Powstania Styczniowego na Ziemi Sędziejowickiej. Było to możliwe dzięki zaproszeniu nas do Sędziejowic przez panią dyrektor ZSO Nr 1 Barbarę Gawor i nauczycielkę języka polskiego panią Teresę Smolak. Razem z kolegami z Sędziejowic nasi gimnazjaliści uczestniczyli w wykładzie pani dyrektor na temat zwycięskiej potyczki pod Sędziejowicami w sierpniu 1863 r. oraz uroczystości ją upamiętniających, które miały miejsce w sierpniu br. Obejrzeli również prezentację multimedialną na temat historii powstania styczniowego, kultywowania tradycji i pamięci o powstańcach w gminie i szkole w Sędziejowicach, o wyjazdach do Kwatery Powstania Styczniowego na Powązki do Warszawy. Na koniec otrzymali ostatni numer szkolnej gazetki poświęcony obchodom powstania styczniowego.

Bardzo ciekawe było spotkanie z panem wójtem Jerzym Kotarskim, który powitał nas przy młodziutkim lesie posadzonym w kwietniu br. jako żywy pomnik na pamiątkę Wydarzeń Styczniowych i mocno podkreślał, że to zwłaszcza młode pokolenie ma obowiązek poznawania historii naszej ojczyzny. Otrzymaliśmy od pana wójta albumy wydane przez gminę Sędziejowice z okazji sierpniowych obchodów 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Nasi uczniowie odwiedzili również Regionalną Izbę Pamięci mieszczącą się w Dworku w Sędziejowicach, gdzie wysłuchali prelekcji p. Jolanty Sierszyńskiej - pedagoga i Prezesa TSK Gminy Sędziejowice. Spotkali się także z dyrektorem ZSR w Sędziejowicach panem Piotrem Kałudą, który przybliżył nam historię szkoły, dworku, skansenu i Katyńskich Dębów. Następnie udaliśmy się pod pomnik Powstańców 1863 r. i na mogiłę powstańców na cmentarzu w Sędziejowicach, gdzie złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze, pokłoniliśmy się poległym. Pani dyrektor B. Gawor pod dębem im. gen. Edminda Taczanowskiego poprowadziła prelekcję o historii dębu i ludzi z nim związanych i opowiedziała, jak z inicjatywy społeczności szkoły noszącej imię Powstańców Styczniowych doszło do nadania temu drzewu imienia generała dowodzącego potyczką pod Sędziejowicami.

Wizyta w Sędziejowicach zakończyła się zwiedzaniem szkoły i poczęstunkiem w stołówce szkolnej. Była to niezwykła lekcja historii oraz okazja do integracji pomiędzy gimnazjalistami z Buczku i Sędziejowic.

Dyrektor ZSPiGP w Buczku, nauczyciele poloniści oraz uczniowie III klas gimnazjum serdecznie dziękują

panu wójtowi Jerzemu Kotarskiemu

pani dyrektor Barbarze Gawor

panu dyrektorowi Piotrowi Kałudzie

pani Teresie Smolak

pani Jolancie Sierszyńskiej

za zaproszenie do Sędziejowic, przybliżenie nam wydarzeń z okresu Powstania Styczniowego, miłe spotkanie oraz gościnne przyjęcie

Aktualności


Dzisiaj jest: Czwartek
25 Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą
Jarosław, Marek, Wasyl
Do końca roku zostało 251 dni.
Zodiak: Byk

Zapytania ofertowe

Losy absolwentów

Do pobrania

Nasze zdjęcia

Content