Szkoła Podstawowa w Buczku ukończyła wszystkie zadania Klubu Szkół UNICEF, programu, który został przedsięwzięty na początku roku szkolnego 2021/2022. Oto streszczenie naszych działań: w październiku nasza szkoła przyłączyła się do programu Klubu Szkół UNICEF. Sala lekcyjna numer 19 stała się miejscem spotkań członków Klubu, którymi to została cała społeczność szkolna. Podczas pierwszych zebrań z członkami Klubu ustaliliśmy tematykę naszych działań i cele programu.
Pierwszym działaniem była rozmowa na temat przeciwdziałaniu zmianom klimatu, obejrzeliśmy krótki film o zmianach klimatycznych, omówiliśmy go i wykonaliśmy plakaty dotyczące działań na rzecz poprawy ochrony środowiska.
19 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, uczniowie ubrali się tego dnia na niebiesko, uczniom została zaprezentowana prezentacja o prawach dziecka, dzieci wykonały również plakaty zawierające idee Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
W styczniu odbyły się lekcje o odżywianiu.
W lutym uczniowie wykonali plakat o ilości cukru w danym produktach oraz odbyły się kolejne lekcje o zdrowym odżywianiu. Nawiązując do tematu "Porozmawiamy o odżywianiu" w kwietniu Szkoła Podstawowa w Buczku została zgłoszona przez nauczycielkę Martę Bara-Błońską do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach zorganizowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Nasza szkoła została zakwalifikowana do udziału w warsztatach, które były poświęcone tematyce zdrowego odżywiania, w szczególności diecie bogatej w owoce i warzywa oraz produkty mleczne. W warsztatach wzięli uczniowie z klas: Ia, Ib, IIa, IIb, Va i Vb, zajęcia zostały przeprowadzone przez panią dietetyk Annę Sirorską-Prykowską. Uczniowie biorący udział w warsztatach wykształcili w sobie świadomość w zakresie zasad zdrowego odżywiania, utrwalenia proekologicznych wzorców, zapobiegania powstania odpadów spożywczych i kuchennych. Uczniowie wysłuchali pogadanki o zasadach zdrowego żywienia, a następnie otrzymali fartuchy i czapki kucharskie w celu przygotowania pysznych i zdrowych przekąsek oraz koktajli owocowo-warzywnych.
W lutym przeprowadzono lekcje o tematyce związanej z dorastaniem online. Wraz z dziećmi dyskutowaliśmy na temat zagrożeń, które czekają na nich korzystając z Internetu, porównywaliśmy jak wyglądało dorastanie kiedyś, a jak wygląda dziś, jak Internet zmienił dorastanie. Poruszyliśmy również temat fake newsów, wytłumaczyliśmy na czym one polegają i zagraliśmy w grę "Fajnie, że wiesz". Pozwoliła  ona dowiedzieć się, czym są fake newsy, i poznać kilka wskazówek, dzięki którym łatwiej jest odnaleźć się w powszechnej dezinformacji.
W marcu odbyły się także rozmowy na temat problemów humanitarnych, problemu głodu na świecie. W kwietniu rozmawialiśmy  o zanieczyszczeniu środowiska. Obejrzeliśmy film o Tuguldurze, 17-latku mieszkającym w Mongolii. Dowiedzieliśmy się także, dlaczego czyste powietrze jest tak ważne, jakie są źródła zanieczyszczeń powietrza oraz w jaki sposób wpływają one na młodych ludzi. Porozmawialiśmy również o smogu, skorzystaliśmy z aplikacji, która wskazała nam jaki poziom zanieczyszczenia jest obecnie w różnych zakątkach świata, ale również w Polsce. Rozwiesiliśmy w szkole hasła promujące dbanie o środowisko.
W maju rozmawialiśmy o zdrowiu psychicznym dzieci i o skutkach jakie pociąga za sobą zły stan psychiczny, jak ważna jest rozmowa, jak ważna jest zaufana osoba, której można się zwierzyć, kiedy odczuwają niepokój, jakie znają techniki relaksacyjne. Obejrzeliśmy film o tym, jak wiele może zmienić jedno słowo.
W czerwcu podsumowaliśmy nasze działania i podziękowaliśmy sobie za współpracę.

Bardzo dziękuję za udział w programie wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w jego realizację.
koordynator programu Marta Bara-Błońska

Aktualności


Dzisiaj jest: Piątek
19 Kwietnia 2024
Imieniny obchodzą
Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Cieszyrad,
Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń,
Leon, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Werner,
Włodzimierz

Do końca roku zostało 257 dni.
Zodiak: Baran

Zapytania ofertowe

Losy absolwentów

Do pobrania

Nasze zdjęcia

Content