W miesiącu listopadzie przypada Międzynarodowy Dzień Tolerancji, a także Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Są okazją, by zastanowić się nad naszymi postawami wobec drugiego człowieka. W naszej szkole w klasach I-III pedagog szkolny przeprowadził zajęcia pod tytułem ,,Inny nie znaczy gorszy”. Zajęcia z wychowawcami w starszych klasach również były poświęcone tej tematyce. 17 listopada cała społeczność szkolna mogła obejrzeć program słowno – muzyczny ,,Każdy jest inny, każdy niezwykły”.Spotkanie rozpoczęło się piosenką ,,Tolerancja” w wykonaniu ucz. kl. IIII przygotowanych przez p. M. Stawską.W dwóch inscenizacjach uczniowie poruszyli problematykę stereotypowego myślenia: ,,Nie znam cię, ale wiem, kim jesteś”. Młodsi uczniowie przedstawili bajkę ,,Franio i zasmuceni”, natomiast starsi pod kierunkiem pani S. Kociołek wystąpili w przedstawieniu ,,Szuflada”.Uczennice M. Walczak, N. Bednarek, Z. Koperska i A. Ratecka wykonały piosenkę Sanah ,,Nic dwa razy się nie zdarza.”Najmłodsi z kl. ,,0”b pod opieką p. A. Zielińskiej wykonali utwór ,,Migane jabłuszko”. Na zakończenie wszyscy wykonali piosenkę ,,Każdy jest inny”.

Treści przekazane przez wykonawców zostały odebrane z należytym skupieniem i uwagą, zastanowieniem i refleksją nad własnym zachowaniem.

Dopełnieniem Międzynarodowego Dnia Tolerancji była przygotowana w szkole wystawa prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne ze Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Łasku, która cieszyła się wśród uczniów dużym zainteresowaniem.

Serdecznie dziękujemy każdemu, kto przyczynił się do tego, by propagować postawy tolerancji, akceptacji, szacunku dla drugiego człowieka.

E. Niciak

29 Marca 2024