6 kwietnia 2018 roku 46 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Piwnic i Torunia. W Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach, położonym w malowniczym parku, poznali pracę największego w Polsce radioteleskopu (32 m średnicy), który jest częścią europejskiej i ogólnoświatowej sieci interferometrycznej VLBI. Następnie odbyli spacer wzdłuż małego Układu Słonecznego, pomniejszonego i umieszczonego w parku. Ostatnim punktem wycieczki po obserwatorium była kopuła, w której znajduje się największy w Polsce teleskop optyczny, o średnicy lustra 90 cm, za pomocą którego oglądaliśmy gwiazdę Wega.

W Toruniu obejrzeliśmy seans w Planetarium, gdzie odbyliśmy podróż po bezkresach kosmosu, a następnie zwiedziliśmy kosmiczną Bazę Mars, gdzie dzieci miały do wykonania określone czynności, niezbędne do tego, by przeżyć poza Ziemią. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Torunia z Mikołajem Kopernikiem. Przewodnik przebrany za M. Kopernika oprowadził nas po Rynku Staromiejskim z Ratuszem i pięknymi kamienicami. Poznaliśmy niektóre wydarzenia z życia Wielkiego Astronoma podziwiając jego dom, w którym się urodził i spędził dzieciństwo. Wycieczka zakończyła się wspólnym zdjęciem pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu edukacyjnego ARISS.

Dzisiaj jest: Czwartek
28 Marca 2024