23 maja 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, realistkę, twórczynię Roty. Doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną, ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Buczku i Gminna Biblioteka Publiczna w Buczku włączyły się w ogólnopolskie obchody Roku Marii Konopnickiej. Podczas lekcji uczniowie poznawali życie i twórczość tej wybitnej poetki i jednocześnie patronki buczkowskiej szkoły. Wszyscy byli zaproszeni do wzięcia udziału w konkursach. Maria Konopnicka – patronka naszej szkoły to konkurs dla uczniów klas I-III i IV-VI; należało wykonać portret poetki. Zwycięzcami zostali w kategorii klas I-III: Laura Lewska, Nikola Lewandowska i Jakub Krzyżański, natomiast w kategorii klas IV-VI uhonorowano: Maję Sysio, Maję Ignaczak i Amelię Krajdę.

Dzieci z klas 0-III prezentowały wybrane wiersze naszej patronki podczas konkursu recytatorskiego Spotkanie z Panią Marią Konopnicką. Przyznano aż 31 nagród książkowych za zajęcie 9 pierwszych miejsc, 7 – drugich i 15 – trzecich.

Uczniowie klas I-IV wykonywali prace plastyczne do wybranego utworu Marii Konopnickiej. Za różnorodność wykorzystanych technik plastycznych oraz walory estetyczne i interpretację utworów Jury nagrodziło: Zuzannę Sztankę, Milenę Sztankę, Polę Młynarczyk, Wiktorię Walczak, Klarę Grabarczyk i Amelię Ratecką.

Do konkursu literackiego Twórczość Marii Konopnickiej oczami czytelników mogli przystąpić uczniowie klas V-VIII. Powstało ponad 30 pięknych listów do naszej patronki, w których autorzy dziękowali za twórczość i interpretowali wybrany utwór. Nagrody i wyróżnienia otrzymali: Laura Mikołajewska, Kinga Mizera, Pola Filarczyk, Aleksander Filarczyk, Jarosław Jarosławski, Kinga Szadkowska, Maja Młynarczyk, Antoni Liwiński, Kacper Gwis, Zuzanna Sobala i Hubert Tyc.

9 czerwca br. dokonaliśmy podsumowania wszystkich naszych działań dotyczących życia i twórczości Marii Konopnickiej. Wszyscy zebrani uczniowie, nauczyciele i przedstawiciele Urzędu Gminy w Buczku wspólnie odśpiewali Rotę, wysłuchali prelekcji na temat naszej patronki oraz wysłuchali recytacji wybranych wierszy przygotowanych przez uczniów klas IV-VII. Laureatom konkursów wręczono nagrody, wyróżnienia i dyplomy ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Buczku i Szkołę Podstawową w Buczku. Większość wyróżnionych dzieci będzie uczestniczyła w wycieczce do Bronowa, gdzie znajduje się Muzeum Marii Konopnickiej. Zwiedzimy też zamek arcybiskupów gnieźnieńskich w pobliskim Uniejowie.

Obchody Roku Marii Konopnickiej były okazją do przypomnienia dzieciom i nam – dorosłym twórczości tej poetki, twórczości ciągle aktualnej, mimo upływu lat.

29 Marca 2024
Cyryl, Czcirad, Eustachy, Eustachiusz,