9 września 2022 r. nasi uczniowie z klas ósmych uczestniczyli w XI edycji Narodowego Czytania, zorganizowanej w naszej gminie po raz kolejny przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Buczku i Szkołę Podstawową im. M. Konopnickiej w Buczku.

Akcję Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej zainicjował Prezydent Bronisław Komorowski w 2012 roku lekturą Adama Mickiewicza Pan Tadeusz. Od tego momentu, każdego roku bohaterem wydarzenia staje się autor, który za sprawą swojego dorobku literackiego odcisnął piętno w historii polskiej literatury. Dwieście lat temu w czerwcu 1822 r. zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Z tego powodu Sejm RP ustanowił rok 2022 rokiem Polskiego Romantyzmu, a 14 niezwykłych utworów z cyklu Ballady i romanse zostało wybranych na lekturę jedenastej edycji Narodowego Czytania.

Fragmenty wybranych ballad usłyszeliśmy w wykonaniu zarówno uczniów Szkoły Podstawowej jak i mieszkańców naszej gminy: Tomasza Drećki, Mikołaja Kijańskiego, Bartłomieja Czecha, Hanny Gawlik, Letycji Widerkiewicz, Daniela Niemca, Piotra Kociołka, Doroty Ciabiady, Teresy Kaletki, Mieczysławy Kubik, Anny Szczepaniak, Elżbiety Tarki, Marioli Urbaniak, Ryszarda Kacperskiego, Józefa Malinowskiego.

Na zakończenie spotkania wszyscy jego uczestnicy mieli możliwość zdobycia odcisku pieczęci upamiętniającej lekturę Ballad i romansów, którą otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP.

Następne spotkanie z narodową lekturą już za rok – czytamy Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej!

Dzisiaj jest: Czwartek
28 Marca 2024