26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. W tym roku została zorganizowana Kawiarenka Językowa. Wszystkie klasy, zarówno początkowego nauczania jak i klasy IV-VIII miały za zadanie przygotować flagę wylosowanego kraju oraz tradycyjną potrawę/ typowy produkt. Każdy kraj miał swoje stoisko. Klasa I a wylosowała Czechy, I b Polskę, II a Włochy, IIb Szwecję, III a Austrię, III b Hiszpanię, IV a Grecję, IV b Turcję, V Francję, VI a Belgię, VI b Holandię, VII Ukrainę, VIII a Wielką Brytanię, VIII b Hiszpanię.Europejski Dzień Języków

Wszystkie klasy wywiązały się wspaniale. W młodszych klasach włączyli się nawet rodzice, przygotowując smaczne potrawy, ciasta ale również dekorując stół w kolory danego kraju. W ten dzień wszyscy uczniowie mogli spróbować smaków Europy. Na stoiskach można było spróbować austriackie ciasta: kasespatze, kokosbusserl, tureckiego kebaba, bajgla simit, chlebek grecki Tsoureki, sałatkę grecką, barszcz ukraiński oraz pierogi z mięsem, cynamonki szwedzkie, cukierki Deim, gofry belgijskie z bitą śmietaną i owocami, holenderskie nalesniki, włoską pizze, francuskie ciasteczka, polskie kiszone ogórki oraz chleb ze smalcem, kiełbasę oraz kaszankę, czeskie knedliczki, i najliczniej odwiedzane stoisko Hoszpanii z churros maczanymi w czekoladzie na gorąco. Wszyscy uczniowie, którzy włączyli się w przygotowanie kawiarenki zostali nagrodzeni uwagami za zaangażowanie społeczne.

Małgorzata Lipińska

29 Marca 2024