Gimnazjum Publiczne w Buczku uczestniczyło w realizacji projektu eko – kulturowego „Jestem stąd...”. Jego pomysłodawcami byli: p. Olgierd Neyman reprezentujący Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Sieradzu i p. Ewa Marciniak – Kulka ze Stowarzyszenia Edukacji i Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego w Wojsławicach. Do projektu przystąpiło 16 gimnazjów z niewielkich miejscowości dawnego województwa sieradzkiego. Celem przedsięwzięcia było poznanie i przybliżenie uczniom i lokalnej społeczności „małej Ojczyzny”, jej historii, tradycji,  zabytków architektury i przyrody, odkrywanie tego, co w niej piękne.
Grupa 25 gimnazjalistów pod kierunkiem dwóch nauczycielek – Małgorzaty Kilańczyk i Jadwigi Sobczak, posiadających uprawnienia trenerskie, realizowała różne zadania. Odbyły się dwie wycieczki po gminie i jej najbliższej okolicy, przy tej okazji zgromadzono bogatą dokumentację fotograficzną. Wszyscy uczniowie gimnazjum mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie literackim, którego celem było napisanie wiersza o Buczku, legendy o pochodzeniu nazwy miejscowości i pracy poświęconej zasłużonej dla gminy osobie. Jego zwycięzcy to: Anna Szczepaniak z kl. IIb, Anna Klęk z kl. Ib, Joanna Kępa Z kl. IIIb i Krzysztof Boruń z kl. IIIc. Uczestnicy programu zbierali przepisy kulinarne na tradycyjne potrawy, ludowe przysłowia przepowiadające pogodę, gromadzili i opracowywali materiały dotyczące historii Buczku (kalendarium), herbu Bogoria, zabytków naszej gminy, pomników przyrody, ludności, rolnictwa, infrastruktury społecznej i komunalnej. Podczas zajęć odbywających się w ramach projektu naśladowaliśmy i utrwalaliśmy piękno otaczającej nas natury – powstały bukiety, witraże, ramki do zdjęć z suchych liści, truskawki i bryły z papieru wykonane metodą origami, herby Buczku wyklejone z ziaren zbóż, makiety miejscowości.
Największym naszym dokonaniem jest opracowanie przewodnika po Buczku i okolicy „Jesteśmy stąd...”. Zawiera on bardzo dużo informacji na temat przeszłości i teraźniejszości naszej gminy. Zabytki, pomniki przyrody, gminne instytucje można obejrzeć na zdjęciach. Trzy egzemplarze przewodnika wykonane ręcznie zostały przekazane pomysłodawcom programu, Urzędowi Gminy w Buczku oraz dyrekcji naszej szkoły. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów: Emila Piotrowicza, Bartka Stosa i Emila Dedecjusa powstała też prezentacja multimedialna w programie Microsoft Power Point – ta została zaprezentowana podczas publicznej prezentacji 22 listopada 2005 r. uczniom, rodzicom, władzom gminy.

Aktualności


Dzisiaj jest: Środa
29 Maja 2024
Imieniny obchodzą
Bogusława, Maksymilian, Maria
Magdalena, Teodor, Teodozja

Do końca roku zostało 217 dni.
Zodiak: Bliźnięta

Zapytania ofertowe

Losy absolwentów

Do pobrania

Nasze zdjęcia

Content