Buczek położony jest u źródeł rzeki Końskiej w odległości 10 km na południe od Łasku. Nazwa Buczek najprawdopodobniej powstała od lasów otaczających wieś od południowego wschodu, ale nazwa ma też swój odpowiednik w nazwisku Buczkowskich herbu Bogoria, których miejscowość była pierwotnym miejscem zamieszkania. W źródłach pisanych Buczek pojawia się po raz pierwszy w roku 1386, wiadomo także, że za panowania Zygmunta Starego uzyskał prawa miejskie, które w późniejszym okresie utracił.

Zabytki znajdujące się na tym terenie, czyli XI – wieczny kościół gotycki, dawny dom ludowy oraz wykopaliska z odkrytego XI – wiecznego cmentarza świadczą o tym, iż ludność zamieszkująca ten teren była zamożna i liczna. Obecnie gmina Buczek jest miejscowością liczącą 5000 ludności, której głównym źródłem utrzymywania jest rolnictwo. Znajduje się tutaj Zespół Szkół Podstawowej i Gimnazjum, Gminny Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna, Ośrodek Zdrowia, Młyn Gospodarczy i Tartak. Oprócz tego w ostatnim czasie powstała sieć prywatnych sklepów i niewielkich zakładów przemysłowych.
Buczek słynie z wielu kulturalnych i sportowych imprez.

 

Największą z nich jest organizowane co roku przez Urząd Gminy Buczek „Powiatowe Święto Truskawki” (Truskawkowe Żniwa). W tym wyjątkowym dniu ludzie przybywają z bardzo daleka do Buczku, aby wspólnie z jego mieszkańcami wspaniale się bawić.

 

W okresie letnim Ochotnicze Straże Pożarne organizują zabawy zwane „Fantówkami”.

 

Perełką wśród majówek był „I Festyn Majowy” zorganizowany przez Młodzieżową Radę Gminy, na której wystąpił światowej sławy artysta Robert Sasinowski (Skaner).


Zlot pojazdów militarnych

Aktualności


Dzisiaj jest: Wtorek
17 Września 2024
Imieniny obchodzą
Ariadna, Dezyderiusz, Drogosław,
Franciszek, Hildegarda, Justyn, Justyna,
Lambert, Lamberta, Narcyz, Teodora

Do końca roku zostało 106 dni.
Zodiak: Panna

Zapytania ofertowe

Losy absolwentów

Do pobrania

Nasze zdjęcia

Content