31 października 2014 r. w naszej szkole odbyło się szkolne czytanie Trylogii H. Sienkiewicza. Chcieliśmy w ten sposób włączyć się w akcję narodowego czytania wybitnych dzieł literatury polskiej, zainicjowaną przed trzema laty przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Nasze spotkanie z bohaterami Trylogii Sienkiewicza, przygotowane przez panie Danutę Klemczak i Jadwigę Sobczak, uświetnili swoją obecnością: pani Alicja Hans z Gminnej Biblioteki Publicznej w Buczku, pani Renata Nowicka – dyrektor naszej szkoły, ks. Mariusz Kiełbasa – wikariusz naszej parafii i pan Andrzej Kilańczyk – hetman Łaskiego Bractwa Strzelców Kurkowych. Pan Andrzej przybył do nas w żupanie i delii – stroju braci kurkowych związanym z tradycją szlachecką. Mieliśmy zatem okazję wyobrazić sobie, jak mogli ubierać się Skrzetuski, Kmicic, Zagłoba i Wołodyjowski. Jeden nasz kolega pomagał nawet panu Andrzejowi zawiązać pas.

Uczniowie III klas gimnazjum, uczestniczący w spotkaniu, przypomnieli sobie najważniejsze informacje na temat Trylogii H. Sienkiewicza, obejrzeli fragmenty ekranizacji Ogniem i mieczem, Potopu i Pana Wołodyjowskiego w reżyserii Jerzego Hoffmana, wysłuchali piosenek związanych z tymi filmami. Następnie zaproszeni goście odczytali fragmenty poszczególnych części cyklu. Później zamienili się w jurorów, ponieważ występy dziesięciu uczniów gimnazjum miały charakter konkursu pięknego czytania.

Jury jednogłośnie orzekło, że najpiękniej czytał Jacek Wala z klasy IIa, II miejsce zajął Rafał Jutrznia z klasy IIIa, a III – Ewelina Niciak z klasy III b. Na wyróżnienie zasłużyli: Agnieszka Czech, Tomasz Adamiak i Gracjan Dzieputa. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe dyplomy i podziękowania, a zwycięzcy – nagrody książkowe – oczywiście Trylogię H. Sienkiewicza.

Mamy nadzieję, że nasze szkolne czytanie Trylogii dostarczyło przyjemności wszystkim uczestnikom, zarówno tym, którzy ją dobrze znają, jak i tym, którzy przygodę z Sienkiewiczowskimi bohaterami będą dopiero przeżywać.

29 Kwietnia 2024
Angelina, Augustyn, Bogusław, Hugo,